Provozovatel:


Navigace - Malajsie
Dovolená Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Last minute Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Informace Malajsie       Turistické lokality

      Historicky zajímavé
      Přírodně zajímavé
      Sportovně zajímavé
      Pobytově zajímavé
      Provincie Selangor
      Provincie Perak
      Provincie Penang
      Provincie Kedah & Perlis
      Provincie Negeri Sembilan
      Provincie Melaka
       Provincie Johor
      Provincie Pahang
      Provincie Terengganu
      Provincie Kelantan
      Provincie Sarawak
      Provincie Sabah

 Malajsie - Provincie Johor

Johor je třetím největším malajským státem na pevnině. Nachází se na jižním výběžku Malajského poloostrova a jeho rozloha je 19.984 km čtverečních. Hlavním městem je Johor Bahru. Jedná se o jeden z nejvyspělejších a velmi dynamicky se rozvíjejících malajských států. Má nejvíce obyvatel ze všech provincií a z ekonomického hlediska je pro Malajsii velmi důležitý. Vyznačuje se velmi rychle rozvíjejícím se průmyslem, produkcí kaučuku a palmového oleje.
Jako jediný stát poloostrovní Malajsie má přístup k oběma pobřežím, a jeho 2 mosty (starší silniční i železniční, novější silniční) spojují pevninu s Singapurem. V tom tkví i hlavní význam metropole Johor Bahru, jež se díky svému sousedovi rovněž stala městem businessu.
Po přírodní stránce není oblast příliš zajímavá - má poměrně plochý povrch, a z vegetace převažují nekonečné palmové plantáže. Ve vnitrozemí se nachází známý přírodní park Endau-Rompin Park. K Johoru patří i nádherné ostrovy v Jihočínském moři. Nejdůležitějším přístavem na východním pobřeží je Mersing, centrum rybářů, a také místo, odkud vyplouvají lodní spoje k vyhlášeným ostrovům Sibu, Rawa či Tioman.


Historie
Historie států Johor je pokračováním historie Melaky. Když se v 16. století dostala pod nadvládu Portugalců, stal se Johor předním malajským státem a jeho vládci se těšili pověsti ochránců západních malajských států. Během 17. století se provincie stala jablkem sváru mezi Portugalci, Johorem a královstvím Aceh, z nichž každý si chtěl zajistit kontrolu nad územím a tím i nad Malackých průplavem. Po příchodu Holanďanů se stal Johor místem bez jakýchkoli daní a poplatků, za což přislíbil Holanďanům pomoc v boji proti Portugalcům. V roce 1716 byl Johor oslaben ve válce s osadníky Bugis na Celebesu, jejichž vliv se potom ve státě zvyšoval po celé 18. století. V 19. a v první polovině 20. století byl Johor pod nadvládou Británie, z níž se vymanil až po druhé světové válce a roku 1948 se stal součástí Malajské federace.


Klima
Teploty ve státě Johor se pohybují okolo 21°C a 33°C a průměrná vlhkost vzduchu dosahuje 82 %. Pršet může v průběhu celého roku, nejdeštivější období je však od května do prosince.


Johor Bahru
Hlavní město Johor Bahru je druhým největším malajským městem. Kulturními památkami příliš neoplývá, ale ty, které zde najdete rozhodně stojí za shlédnutí.
Muzeum Royal Abu Bakar, kdysi sídlo sultána anglifilsky založeného Abu Bakara, bylo postavené v anglickém stylu v roce 1866. Jedná se o unikátní pokus o skloubení maurského a viktoriánského slohu. Sbírky zahrnují nejrůznější předměty ze sultánova bohatství. Nejzajímavější jsou lovecké trofeje a nábytek.
K dalším památkám patří např. mešita Sultána Abu Bakara - jedna z nejkrásnějších malajských mešit. Pochází z 1900 a je určena pro 2.000 věřících. Byla postavena ve viktoriánském stylu, minarety připomínají anglické věže s hodinami.


Okolí města
Z přírodních lokalit se doporučuje okolí hory Gunung Ledang. Vypravit se džunglí až na vrcholek se určitě vyplatí. Nachází se zde spousta vodopádů. Po cestě z Johor Bahru do Melaky určitě navštivte města Batu Pahat a Muar, jež se obě rozprostírají v příjemném prostředí na březích řeky. Za zmínku stojí také malebná rybářská vesnička Mersing, odkud vyplouvají lodní spoje k vyhlášeným ostrovům Sibu, Rawa či Tioman.


Národní park Endau-Rompin Park
Národní park se nachází v oblasti jednoho z mála zachovaných původních pralesů a zabírá 870 kilometrů čtverečních. Je tak druhým největším národním parkem v pevninské části Malajsie. Mnoho nádherných vodopádů a velmi zajímavých turistických stezek podél řeky Sungai Endau a jejího přítoku Sungai Jasin přitahuje pozornost turistů z celého světa. Park je také domovem pro mnoho druhů ohrožených rostlin. Ze zvířat zde žije ojedinělý sumaterský nosorožec a také tygři, kteří se však turistům vyhýbají. Doporučuje se začlenit do některé výletní skupiny s průvodcem, řada míst je totiž izolovaných a těžko dosažitelných bez organizované dopravy.


Souostroví Seribuat
MalajsieNádherné soustroví se nachází u jihozápadního pobřeží provincie Johor a jeho součástí jsou jedny z nejkrásnějších malajsijských ostrovů. Na ostrůvky se můžete dostat lodí z přístavu Mersing, který sám o sobě je také velmi příjemným místem k relaxaci. Největším a nejznámějším ostrovem je Tioman, ale kromě něj se zde nachází spousta dalších krásných ostrůvků. Jedním z nejpozoruhodnějším je ostrov Tinggi, jde o vyhaslou sopku. Dalším ostrůvkem je Pulau Besar, známý také jako Pulau Babi Besar (což v překladu znamená Ostrov velkého prasete). Je zde krásná pláž s bílým pískem a malý korálový útes. O něco větší protáhlý ostrov Pulau Sibu je oblíbeným prázdninovým místem pro návštěvníky ze Singapuru. Malinký ostrůvek Pulau Rawa se také může pyšnit bělostnými plážemi a navíc jsou okolní vody vhodné ke šnorchlování. Souostroví je velice klidným a příjemným místem k odpočinku a relaxaci.
Pokud jste četli slavný román Jamese A. Michenera nebo viděli podle něj natočený film „Jižní Pacifik“, pak vězte, že legendární ostrov „Bali Hai“ je právě tento ostrov (malajsky „pulau“) Tioman. Ostrov formálně patří k provincii Pahang. Na tomto 20 km dlouhém a 11 km širokém ostrově v Jihočínském moři, cca 60 km od Mersingu na pobřeží, žije zhruba 2.000 obyvatel v několika rybářských vesnicích. Dostanete se sem lodí právě z Mersingu, poměrně komfortním katamaranem ze Singapuru, a v současné době rovněž letecky: Nejlepší a jediný větší hotel na ostrově provozuje vlastní leteckou společnost.
Tioman je vyhlášeným rájem milovníků moře. Celý je obklopen korálovými lagunami, skýtajícími bohatý mořský život, lehce pozorovatelný díky křišťálově průzračné vodě. Téměř po celém obvodu se nacházejí větší či menší malebné písečné pláže, stíněné palmami. Střed ostrova je hornatý, plný tropické vegetace, a je tedy vhodný i pro milovníky trekkingu. A pokud rádi hrajete golf, v bezprostřední blízkosti hotelu Berjaya naleznete perfektní 18-jamkové hřiště a klub. Optimální počasí k návštěvě ostrova je, stejně jako na celém východním pobřeží, cca od dubna do září. Od poloviny listopadu do zhruba poloviny února pobyt nedoporučujeme vzhledem k monzunovému počasí.


MalajsieMalajsie
kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy