Provozovatel:


Navigace - Malajsie
Dovolená Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Last minute Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Informace Malajsie       Kdy je nejlepší tam jet?

       Kalendář zajímavých akcí
      Počasí a podnebí

 Malajsie - Kalendář zajímavých akcí

Zajímavé kulturní a společenské akce
Vzhledem k tomu, že Malajsie je islámskou zemí, většina hlavních svátků je spojena právě s významnými dny podle islámského kalendáře. Tyto náboženské svátky, včetně čínských a hinduistických, nemají většinou pevně stanovené datum, ale posouvají se v každém roce, takže je zapotřebí se o přesném datu informovat. Hlavní islámské oslavy jsou spojeny s obdobím konce Ramadánu, který se koná v devátém měsíci islámského kalendáře.
Vzhledem k tomu, že Malajsie je federací 13 států a 3 federálních území, slaví se v jednotlivých státech různé svátky, takže výsledný počet je vysoký a orientace velmi obtížná. Většinou se jedná o narozeniny jednotlivých sultánů nebo tradiční místní oslavy. Vybrali jsme pro vás tedy jen základní všeobecné státní svátky a některé zajímavé regionální festivaly a oslavy.


Oficiální státní svátky a dny pracovního volna
1. leden - Nový rok
leden - ukončení postního islámského měsíce Hari Raya Puasa
leden - Thaipusam
1. únor - Federal Territory Day (Kuala Kumpur, Labuan, Putrajaya)
únor - Čínský nový rok
březen - muslimský svátek Hari Raya Haji
duben - začátek islámského kalendáře (Awal Muharram)
1. květen - Svátek práce
18. květen. - Wesak Day (narození Budhy, svátek s celou řadou tradičních oslav včetně vypouštění ptáků z klecí na svobodu)
1. sobota v červnu - narozeniny krále
červen - narození proroka Mohammeda
31.srpen - Den vyhlášení nezávislosti
říjen - hinduistický svátek Deepawali (oslava vítězství Rámy nad králem démonů Ravanou se slaví Svátkem světel a řadou dalších tradic)
listopad/prosinec - Hari Raya Puasa (konec Ramadánu, 2 dny oslav, hlavní islámský svátek)
25. prosinec - Vánoce


Prázdniny
Školní prázdniny v Malajsii se liší v jednotlivých státech. Obecně se však dá říci, že probíhají pětkrát do roka – týden v lednu, dva týdny v březnu, tři týdny v květnu, týden v srpnu a po celý říjen.


Zajímavé svátky
Nejdůležitější malajský svátek se nazývá Hari Raya Puasa. Symbolizuje konec ramadánu a znamená 2 dny radostných oslav. Ramadán je hlavní událostí islámského kalendáře. Po celý měsíc nesmějí muslimové jíst a pít mezi východem slunce a jeho západem. Ramadán pak končí velkolepou oslavou, hodováním, výzdobou obydlí atd. V tomtoobdobí bývá problém sehnat ubytování na atraktivních místech v Malajsii.
Hari Raya Haji je oslavou návratu poutníků – účastníků poutě do Mekky. Dva dny se hoduje, pojídají se koláče a další sladkosti.

PENANG
Čínský Nový rok v lednu či únoru je vítán tancem, průvody a dobrou náladou. Slavné dračí tance nádherně barevné průvody slibují úžasnou podívanou.
Penang Food a Cultural festival se koná v srpnu a zdůrazňuje penangské multietnické dědictví. Je zaměřen na tradiční tance, písně, pokrmy atd.
Penang International Dragon Boat Festival je možné navštívit v červnu.
Lantern festival v polovině září je doprovázen pojídáním dortů, čínských sladkostí.
Pesta Pulau Penang se koná na přelomu listopadu a prosince. Festival je doprovázen kulturními událostmi, průvody a karnevaly.
Thaipusam –chrámy jsou hlavním centrem aktivit v období tohoto svátku, který se koná v průběhu ledna nebo února.
Chap Goh Meh – 15. den oslav nového roku, kdy místní dívky hází pomeranče do jezera. Tradičně dívky zpívají: „Hoď dobrý pomeranč, dostaň dobrého manžela“, zatímco místní chlapci vše pozorují a poté kontaktují svoji dívku snů přes dohazovače.

KUALA LUMPUR
Thaipusam –chrámy jsou hlavním centrem aktivit v období tohoto svátku, který se koná v průběhu ledna nebo února. Je to jeden z nejvíce dramatických hinduistických festivalů, během kterého zasvěcenci uctívají božstvo propichováním různých částí těla a dalšími drastickými metodami.
Malaysia Fest se koná v září a představuje dva týdny oslav, spojených s výstavou tradičního umění a speciálních kulturních výtvorů.

SABAH
Kota Belud Tamu Besar představuje velké setkání kmenů, které se koná v květnu v Kota Belud blízko Kota Kinabalu v Sabahu. Při této příležitosti se koná velký trh, lidové oslavy, které jsou zpestřeny jezdci na koních, kouzelníky a lidovými řemesly.
Menší tamu se koná v Kota Belud každou neděli, jestliže ji nenavštívíte právě během května.

MELAKA
Festa San Pedro (na konci června) ctí patrona portugalského rybolovu, oslavy jsou doprovázeny vařením, rybařením, lidovou tvorbou a různými karnevaly.
Festa San Juan se koná těsně před Festa Sand Pedro v kapli na vrcholu St John´s.
Dragon Boat Festival je čínský festival se koná na přelomu června a července, připomíná smrt čínského básníka a státníka Qu Yuana.
Festa Santa Cruz v polovině září je zakončena září svíček v kapli Malim katolíky z Melaky a Singapuru.

KELANTAN
Dračí festival se koná obvykle v srpnu a „drum“ festival a sop-spinning contest v září. Oslava narozenin sultána představuje týden kulturních událostí.
Puja Ketek budhistický svátek, který se koná v říjnu. Lidé přinášejí do chrámů dary a tančí se také tradiční tance.

SARAWAK
Rainforest World Music Festival – www.rainforestmusic-borneo.com se koná každoročně buď v červenci nebo v srpnu po tři dny.
Sarawak Regatta se koná v září na řece a zažijete při ní spoustu legrace. Účastníci soutěží při „válečném“ závodu na kanoi.
Gawai Dayak – začíná 1. června a slaví se při něm konec období sklizně v Sarawaku.kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy