Provozovatel:


Navigace - Malajsie
Dovolená Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Last minute Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Informace Malajsie       Kdy je nejlepší tam jet?

      Kalendář zajímavých akcí
       Počasí a podnebí

 Malajsie - Počasí a podnebí

Malajský poloostrov se nachází přibližně mezi 2° a 6° severní šířky, v oblasti tzv. perhumidního klimatu. podnebí je typicky tropické – horké a vlhké v průběhu celého roku.
Jedná se o horké rovníkové klima. Na území Malajsie se teploty po většinu roku pohybují v rozmezí 24 - 34° C, Vysoké teploty se udržují po celý rok, ale na horách je mnohem chladněji než v nížinách.
Vydatné srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku. Málokdy však prší celý den. V hlavním městě Kuala Lumpur prší v průměru asi 200 dní v roce. Jihozápadní monzun (říjen-duben) i severovýchodní monzun (říjen-březen) přinášejí hojné srážky (1500-3000 mm). V horách Sabahu spadne až 4000 mm. Většinou se však deště nedají přisoudit určitému ročnímu období, jedinou oblastí, kam přicházejí v podstatě pravidelné monzunové deště, je východní pobřeží Malajského poloostrova.

Roční úhrny srážek zde přesahují 2000 mm a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 90%.
Průměrná teplota vzduchu činí ve většině oblastí po celý rok přes 30 stupňů, nejvyšší – 32 stupňů je v únoru, březnu a dubnu. Teplota vody v moři se pohybuje od 27 do 29 stupňů Celsia, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje obyčejně v dubnu, květnu a červnu.
Ani v období dešťů není potřeba se vyhýbat zájezdům do této ostrovní země, neboť prší převážně jen v podvečer nebo ve večerních hodinách. Déšť je teplý a přináší příjemné osvěžení vzduchu.

Do Malajsie se tak dá příjemně cestovat po celý rok. Rozdíl mezi počasím v období hlavní dešťové sezóny mezi říjnem a dubnem a zbytkem roku totiž není příliš výrazný ve většině Malajsie. Výjimku představuje pouze již zmiňované východní pobřeží Malajského poloostrova, kde od listopadu do poloviny února můžeme hovořit o monzunovém období dešťů. Západní pobřeží má však v tomto období jiné počasí. Státy Sarawak a Sabah mají poměrně vysoké srážky po celý rok, ale nejvíce zde prší od října do března.

Klima podle oblastí
VÝCHOD (východní pobřeží poloostrova s letovisky Kuantan/Cherating, ostrůvky Redang, Tioman apod., celá část na Borneu) - nejčastěji prší od listopadu do února. Nejvydatnější deště (až 700 mm za měsíc) jsou na západě Bornea. V průběhu zbývající části roku bývají téměř denně krátké přeháňky. Teploty ve dne 29-33°C, v noci okolo 22°C.
ZÁPAD (západní pobřeží poloostrova s ostrovy Penang a Langkawi) má dešťová období ve 2 vlnách, vrcholících na přelomu dubna a května, a potom září a října. Teploty ve dne 31-33°C, v noci okolo 23°C.
CENTRÁLNÍ ČÁST - Kuala Lumpur: Počasí je celoročně stabilní s denními teplotami okolo 33°C a téměř každodenními přeháňkami. Ve vyšších oblastech (Cameron Highlands apod.) ve výškách okolo 1.500 m n.m. je mnohem příjemnější klima s teplotami cca 21-23°C ve dne a 15°C v noci. Největší srážky tu bývají v dubnu a květnu, a dále od září do listopadu. Rezervace Taman Negara je od listopadu do poloviny ledna uzavřena!


kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy