Provozovatel:


Navigace - Malajsie
Dovolená Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Last minute Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Informace Malajsie       Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

      Nebezpečná zvířata
      Dopravní předpisy
       Společenská etiketa
      Co tam nesmím jíst a pít
      Osobní bezpečnost

 Malajsie - Společenská etiketa

Malajsie je multikulturní zemí, ve které se mísí především malajské, čínské a thajské zvyklosti. Tradice zde stále mají své pevné, neměnné místo. Většina obyvatel jsou muslimové, takže pravidla chování jsou určena právě islámským náboženstvím. Kromě muslimů zde žijí také budhisté, křesťané, hinduisté, konfuciáni a taoisté.

Tradice přetrvávají především na venkově, kde se obyvatelé stále řídí dávnými sociálními pravidly, které staví do čela vesnice tzv. penghulu, který vesnici řídí a rozhoduje o všech důležitých věcech.

Mnoho Malajců, kteří přijali nejmodernější životní styl, stále alespoň doma dodržují některé tradice. Každý pátek v odpoledních hodinách se konají v mešitách hlavní modlitby a muslimové v tuto dobu přeruší práci a opouštějí pracoviště. S tím je třeba při pobytu v Malajsii počítat. Muslimové se modlí i během dne, takže na letištích a některých veřejných budovách mají vyhrazené modlicí místnosti. Rozhodně je během jejich motliteb nerušte.

Malajsijci velmi dbají na formální zdvořilost. Úcta se projevuje starším osobám a osobám výše společensky postaveným. Podává se zásadně pravá ruka, nicméně tento druh pozdravu neplatí u muslimských žen, hlavně pokud se jedná ženy zahalené v šátku. V takových případech se při pozdravu stačí lehce uklonit. Vynechte projevy důvěrného chování, jako je poplácávání po zádech, objímání nebo dokonce líbání. Rozhodně se vyhněte vtipům na náboženská témata nebo zesměšňování náboženství či tradic.

Mějte stále na paměti, že většina obyvatel jsou muslimové, kteří jsou zvyklí na určitá pravidla v oblékání, především u žen. V některých zvláště konzervativních islámských oblastech je pro turistky výhodnější schovat vlasy pod šátek, aby se vyhnuly zbytečné pozornosti. Při návštěvě mešit musíte schovat ruce i nohy a samozřejmě mít i šátek na hlavě. Ideální je vybavit se menším a větším šátkem, který použijete v případě potřeby, a zároveň se vám může hodit i na pláži. Rozhodně zapomeňte na koupání bez horního dílu plavek. Sami zjistíte, že většina muslimských žen se nesvléká ani na pláži a do vody chodí zásadně oblečené alespoň do dlouhých triček nebo šatů.
Místní muslimové jsou však většinou velmi přátelští a milí a militantními projevy obvyklými v některých zemích arabského světa se zde naštěstí prakticky nepotkáte.

Homosexualita je v Malajsii trestná a i když cizinci kvůli ní nebývají stíháni, vyhněte se intimním projevům na veřejnosti. To ostatně není v zemi, kde ani intimní projevy mezi mužem a ženou na veřejnosti nejsou příliš žádoucí, ničím překvapivým.

U většiny mešit bývá krabička na sbírku, je slušné tam přispět alespoň nízkou částkou.

kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy