Provozovatel:


Navigace - Malajsie
Dovolená Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Last minute Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Informace Malajsie       Praktické informace

      Česká ambasáda
      Nemocnice, první pomoc, pojištění
       Kde tam a jak vyměním peníze?
      Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)
      Internetové kavárny
      Místní doprava
      Kde se najíst a napít?
      Ostatní místní služby
      Nákupy, obchody, tržiště
      Elektrické zásuvky, spotřebiče
      Spropitné
      Policie

 Malajsie - Kde tam a jak vyměním peníze?

Měnovou jednotkou v Malajsii je malajsijský ringgit – MYR (RM) , který se dělí na 100 senů.
Kurz (přibližný): 1 USD = 3,65 MYR
Mince: 1, 5, 10, 20 a 50 senů
Bankovky: 1 RM, 2 RM, 5 RM, 10 RM, 20 RM, 50 RM, 100 RM, 500 RM a 1000 RM
Především mimo velká města se doporučuje mít u sebe dostatek drobných, protože málokdy vám zde rozmění bankovku vyšší než RM10.

Z ostatních měn se nejvíce používá USD, singapurský dolar, thajský baht, EURO a japonský jen.

Do Malajsie je povoleno dovážet nebo vyvážet pouze 1000,- MYR na osobu. Bez problémů zde na místní měnu vyměníte US dolary.


Banky, bankomaty, karty
Malajské banky jsou výkonné a není problém zde vyměnit US dolary za ringgity. Banky si za zahraniční transakce účtují kolem US$2-3. Směnárny si neúčtují poplatek, ale jejich ceny se liší. Je vhodné se tedy před jejich návštěvou ujistit, zda znáte současný kurz.
Pro hotovost je výhodnější sazba ve směnárnách než v bance. Služby jsou zde obvykle rychlejší.
Malajské banky jsou napojeny na mezinárodní síť bank, která vám umožní vybrat peníze pomocí automatu i z vašich úspor v zámoří. Zkontrolujte si u vaší domácí banky, zda je možné během vašeho pobytu v Malajsii vybrat hotovost z vašeho domácího účtu. Cestovní šeky, platební a kreditní karty jsou všude samozřejmostí.
Centrální bankou v Malajsii je Bank Negara Malaysia (BNM), která vykonává dozor a kontrolu nad bankovním systémem. Jejími hlavními úkoly kromě emise oběživa je spravovat a udržovat oficiální měnové rezervy a zabezpečovat hodnotu národní měny, vystupovat jako banka a finanční poradce vlády, plnit funkci státní pokladny atd.
V Malajsii je zaregistrováno 25 obchodních bank (Commercial Banks), 2 islámské banky (Islamic Banks) a 10 veřejných bankovních společností (Merchant Banks).

Lepší hotely, obchody a restaurace přijímají všechny typy hlavních kreditních karet. Jestliže vlastníte kreditní kartu s osobním identifikačním číslem PIN, získáte hotovostní slevu u bankomatu.
Největší malajské banky, které mají mnoho poboček – prakticky všude, přijímají jak Visa, tak také MasterCard. Před odjezdem se však přesto informujte u vaší banky, zda v Malajsii můžete vybírat hotovost a platit kartou. Je to důležité i v souvislosti s hrazením neočekávaných výdajů za lékařské ošetření. Nezapomeňte také telefonní číslo pro zablokování karty při jejím případném odcizení nebo ztrátě.

Banky mají většinou otevřeno 10.00 –15.00 v pracovní dny a 9.30-11.30 v sobotu.


kontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy