Provozovatel:


Navigace - Malajsie
Dovolená Malajsie Recenze hotelů Malajsie
Last minute Malajsie Hotely a ubytování Malajsie
Víza Malajsie Fotogalerie Malajsie
Mapy a průvodce Malajsie Informace Malajsie       Praktické informace

      Česká ambasáda
      Nemocnice, první pomoc, pojištění
      Kde tam a jak vyměním peníze?
      Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)
      Internetové kavárny
       Místní doprava
      Kde se najíst a napít?
      Ostatní místní služby
      Nákupy, obchody, tržiště
      Elektrické zásuvky, spotřebiče
      Spropitné
      Policie

 Malajsie - Místní doprava

Silniční doprava
Silniční síť na poloostrově je kvalitní - většina vozovek je s tvrdým povrchem. Hlavními dopravními prostředky jsou autobusy, taxíky a rikšy – v Kuala Lumpur se už neobjevují, v některých jiných malajských městech je možné je stále využít. Železnice je rozvinuta pouze na pevnině. Ve východní Malajsii hrají nejdůležitější roli řeky a pobřežní lodní doprava. Velký význam v mezinárodním námořní přepravě mají přístavy v Malackém průlivu. Pravidelné letecké spojení má 40 letišť.

Jízda autem po Malajsii je podobná jako v dalších asijských zemích. Silnice mají většinou velmi slušnou úroveň a jezdí tu velké množství vozidel. Cestování autem je vynikajícím způsobem, jak se s Malajsií důkladně seznámit.

Dopravní předpisy jsou podobné jako v Británii nebo Austrálii. Jezdí se po levé straně silnice. Na silnicích je třeba si dát pozor na zvířata a velký počet motorek. Bezpečnostní pásy jsou zde povinné, montují se však většinou jen na přední sedadla.. Doporučuje se velká obezřetnost, zejména kvůli silnému provozu. Cestování autem je ve velkých městech značně chaotické, zvláště v Kuala Lumpur, a klade na řidiče zvýšené nároky. Spolu s nezvyklou jízdou vlevo může být cestování autem po Malajsii pro nezkušeného řidiče velmi nebezpečné.

Celou poloostrovní částí země prochází šestiproudá dálnice od thajských hranic až po Johor Bahru. Za použití dálnice se platí poplatky podle ujeté vzdálenosti, které sice nejsou nízké, ale výrazně urychlí přepravu. Pro představu – z Kuala Lumpuru do Johuor Bahru zaplatíte za necelých 380 km cca 40 MYR. Severojižní dálnice, která prochází celou Malajsií. Její kvalita si ničím nezadá s kvalitou západních dálnic, u nás nic podobného nemáme. Většinou 3 proudá, každých 60 km čisté parkoviště s toaletami a jídlem (bez jídla i častěji). Dokonce je na odpočívadlech nejlevnější jídlo v celé Malajsii, protože tu jsou státem regulované ceny. Nachází se tu i řada dalších vysoce kvalitních silnic, které jsou však díky hustému provozu většinou o mnoho pomalejší než dálnice. Řízení v přeplněném hlavním městě je otázkou silných nervů, protože hustota provozu je tu velmi silná a asijský způsob jízdy klade na Evropana zvýšené nároky.

Benzín není drahý, za litr zaplatíte cca 1,20 MYR.

Pro zapůjčení automobilu budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Většina půjčoven rovněž požaduje, aby řidiči, který si auto půjčuje, bylo minimálně 23 let.

Automobile Association of Malaysia
tel:03-262 5777
fax 262 5358
25 JI Yap Kwan Seng
50450 Kuala Lumpur

Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): MAL
Délka silnic: 64 672 km
sjízdných: 49,935 km (zahrnuje 1,192 km dálnic)
nesjízdných: 15,942 km (1999)


Taxi
Na malajském poloostrově je cestování taxíkem na delší trasy dvakrát dražší než cestování autobusem, nicméně se jedná samozřejmě o mnohem pohodlnější způsob dopravy. Využití taxi služby je ideální v případě cestování čtyř osob. Sazby jízdného do určitých destinací jsou pevně stanoveny vládou. Řidiči taxíků obvykle jezdí dost rychle.
Větší města nabízejí místní taxi službu. Sazba zpravidla činí za první 2 km 2 MYR, 10 senů za každých 200 metrů nebo následujících 45 sekund. 20 senů za každého dalšího pasažéra (třetího a všech následujících), 1 MYR za zavazadlo, 50% navíc za využití této služby v době mezi 00.00-6.00 h.

Stopování není většinou obvyklé a rozhodně se nedoporučuje. Na západním pobřeží Malajsie je stopování poměrně jednoduché, ale není dovolené na hlavní dálnici Lebuhraya. Stopování na malajském Borneu závisí na místní nabídce dopravy.


Bus
V Malajsii je velmi dobrá úroveň autobusové dopravy, která zajišťuje spojení do všech turisticky atraktivních míst. Představuje pohodlný a nepříliš drahý způsob cestování po Malajsii. Autobusové spoje jsou vypravovány velmi často, takže si nemusíte dělat starosti, když vám jeden přímo pře nosem ujede. Ceny jízdenek jsou na příznivé úrovni. Autobusy jsou většinou vybaveny klimatizací a pohodlnými sedadly. Autobusová doprava je rychlá a je možné si zarezervovat místo.

Dbejte však zvýšené opatrnosti při cestách nočními autobusy , zejména na trase Kuala Lumpur - Johor Bahru - Singapur a zpět. V r. 2001 zde došlo k nárůstu počtu okradených českých cestovatelů právě v nočních linkách těchto dopravních prostředků.


Vlak
Vlakové spojení především na poloostrovní části je snadno dostupné a využitelné pro cestování na jihozápadní části poloostrova, včetně možností cestování do Singapuru a Thajska. Jsou tu však jen dvě trasy: jedna spojující Singapur a Thajsko, přes Kuala Lumpur a Butterworth a druhá odbočující u Gemas směrem na severovýchod ke Kota Bharu v Kelantan. V Sabahu je úzkokolejný spoj přes Sungai Padas z Tenom do Beaufort. Cesta je krásná, ale velmi pomalá. V období silných dešťů je možné očekávat zpoždění kvůli zatarasení trati. Délka železnic činí 1 801 km.

KLIAekspres - provoz nového moderního rychlovlaku, který spojuje mezinárodní letiště KLIA a střed Kuala Lumpur (KL Sentral - klíčová přestupní stanice metra a zároveň hlavní železniční stanice) byl zahájen v polovině dubna 2002. Umožňuje tak cestujícím pohodlné a rychlé spojení (28 minut) za velmi přijatlné ceny (jednosměrně 35,- MYR, zpáteční 70,- MYR). Zároveň nabízí i rychlé a pohodlné odbavení přímo v centru města, v terminálu KL CAT (KL City Air Terminal).

Dbejte však zvýšené opatrnosti při cestách nočními vlaky, zejména na trase Kuala Lumpur - Johor Bahru - Singapur a zpět. V r. 2001 zde došlo k nárůstu počtu okradených českých cestovatelů právě v nočních linkách těchto dopravních prostředků.

Údaje o délce železničních tratí (z roku 2002)
celkem: 2.418 km
standardní rozchod: 57 km 1.435-m gauge
úzký rozchod: 2.361 km 1.000-m gauge (150 km elektrifikovaných)


Pronájem aut
Pro pronájem aut je nutné platný mezinárodní řidičský průkaz, místní půjčovny ho obvykle nevyžadují, ale rozhodně se doporučuje vzít si ho s sebou. Většina půjčoven požaduje, aby věk řidiče dosahoval alespoň 23 let. Jestliže chcete cestovat autem, všechny významné půjčovny aut, včetně mezinárodních společností, mají sídlo v Kuala Lumpur. Dalším významným střediskem je také Penang. V Sabahu či Sarawaku je méně půjčoven a za pronájem automobilu zaplatíte obvykle více.
Významné půjčovny pronajímají auta obvykle za standardní sazbu, nižší sazbu nabízejí menší místní firmy. Méně také zaplatíte za pronájem automobilu na delší dobu, sazba je v tomto případě výhodnější.
Výhodou velkých půjčoven je, že mají pobočky na mnoha místech, a tak je jednodušší dát auto opravit v případě, že se porouchá. Další výhodou je, že si automobil můžete půjčit v jednom městě a vrátit ho v druhém (obvykle za poplatek 50 MYR).

Pojištění aut
Půjčovny aut obstarávají pojištění v případě, že si zapůjčíte jejich automobil. Doporučuje se však vždy zkontrolovat, zda dané pojištění zahrnuje i pojištění pro případ dopravní nehody.


Pronájem kol
Cestování po Malajsii na kolech si získává stále větší popularitu. Silnice jsou většinou v dobrém stavu, takže není ani nutné používat horská kola, pokud se nehodláte pohybovat v terénu. Kola je nejlepší si přivézt, dají se přepravovat na většině mezinárodních letů. Najít půjčovnu je totiž stále problém. O možnostech cyklistiky v Malajsii se informujte na stránkách KL Bike Hash uvedených v odkazech.

Letiště
Vnitrostátní letecká příprava je v Malajsii na vysoké úrovni a cenově je rovněž dostupná.
Hlavnímalajskou dopravní společností zajišťující vnitrostátní lety je společnost Malaysia Airlines. Letecké spojení je zajištěno velmi často a pokrývá celé území Malajsie.

Malajské nové mezinárodní letiště v Sepang, 75km jižně od Kuala Lumpur, bylo otevřeno v červnu 1998. Také Penang nabízí mezinárodní lety, většina turistů létá do Sepang. Kuchany v Sarawaku a Tawau v Sabahu provozují lety z a do Kalimantanu. Departure tax činí u mezinárodních letů US$45, jestliže si koupíte jízdenku v Malajsii, tak je poplatek zahrnut již v ceně.
Ve východní Malajsii je letecká doprava většinou jediný možný způsob rychlého cestování.
Při cestách na malajské Borneo bývá letecká doprava vyžívána také turisty. Při této cestě je mnohem levnější letět z Johor Bahru než z Kuala Lumpur. Letenka do Kuchingu na Borneu stojí z Johor Bahru cca 169 MYR, zatímco z Kuala Lumpur zaplatíte 262 MYR. Lety v této oblasti jsou často plně obsazené během školních prázdnin a může se u nich objevit zpoždění v důsledku změn počasí.
Malaysia Airlines nabízejí zajímavé slevy pro rodiny s dětmi nebo skupiny o nejméně 3 lidech a také cenově zvýhodněné noční lety. O konkrétních možnostech slev se informujte na internetových stránkách této společnosti uvedených v odkazech.

KLIAEkspres
Provoz nového moderního rychlovlaku, který spojuje mezinárodní letiště KLIA a střed Kuala Lumpur (KL Sentral - klíčová přestupní stanice metra a zároveň hlavní železniční stanice) byl zahájen v polovině dubna 2002. Umožňuje tak cestujícím pohodlné a rychlé spojení (28 minut) za velmi přijatelné ceny (jednosměrně 35,- MYR, zpáteční 70,- MYR). Zároveň nabízí i rychlé a pohodlné odbavení přímo v centru města, v terminálu KL CAT (KL City Air Terminal).


Metro
V Kuala Lumpur fungují v podstatě 3 druhy metra - podzemní, nadzemní a monorail. Cena se pohybuje okolo 0,8 – 1,6 MYR.

Trajekty, lodě
Na Borneu jsou oblíbeným dopravním prostředkem lodě (rychlolodě), které využívají množství zdejších vodních toků.
Při cestování mezi Malajsií a Indonésií je možné využít tři trajektové společnosti (Penang-Medan, Melaka-Dumai, ve Východní Malajsii, Tawau-Tarakan).
Neexistuje žádná lodní doprava mezi pevninou (Malajským poloostrovem) a východní Malajsií, ale rychlé čluny jezdí po řekách ze Sabahu a Sarawaku a také po okolních ostrovech.
Stává se však, že společnosti nedbají na dodržování bezpečnostních pravidel, ani neexistuje žádná místní kontrola.

Délka vodních cest: 7.296 km
Malajský poloostrov 3.209 km, Sabah 1.569 km, Sarawak 2.518 km

Přístavy:
Bintulu, Kota Kinabalu, Kuantan, Kuching, Kudat, Labuan, Lahad Datu, Lumut, Miri, Pasir Gudang, George Town (Penang), Port Dickson, Port Kelang, Sandakan, Sibu, Tanjung Berhala, Tanjung Kidurong, Tawaukontakt | spolupráce | obchodní podmínky


V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek. Obchod není omezen pouze na přírodní materiály jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá. La Casa Nova nabízí i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy